Porady

Odrobaczanie

"Nareszcie jest! Nasz wymarzony czworonożny przyjaciel! Cudowna mała kulka! Ale co to?! ROBAKI! Fuj...."

Dlaczego maluch ma robaki skoro nie wychodzi na zewnątrz? jest przecież z hodowli! Może jednak hodowca nas oszukał? Niekoniecznie. Szczenięta mogą się zarazić robakami w życiu płodowym lub po urodzeniu pijąc mleko matki. Kocięta natomiast tylko pijąc mleko. Czas rozwoju pasożyta od momentu połknięcia jaja do czasu wydalania dojrzałych inwazyjnych jaj wynosi u psów 3 tyg., a u kotów 7 tyg. Co więc zrobić z takim problemem? Wdrożyć w życie program odrobaczania. Najwcześniej maluchy zarażają się robakami obłymi (glistami) i to właśnie je widzimy w odchodach czy wymiocinach. Naszym następnym krokiem jest więc zabranie naszego domownika do weterynarza i zastosowanie odpowiedniego preparatu.

Program odrobaczania

Psy:
Pierwsze odrobaczanie powinno być zrobione w wieku nawet 2 tygodni, następne co 3-4 tygodni aż do ukończenia przez psa 6-go miesiąca życia. Dorosłe osobniki odrobaczamy co kwartał.

Koty: Pierwsze w wieku 7 tygodni, następne co 7-8 tygodni trzykrotnie. Dorosłe koty wychodzące odrobaczamy co kwartał, a koty niewychodzące co 6-8 miesięcy.

Dlaczego nie wystarczy jednokrotne odrobaczanie i dlaczego należy odrobaczać koty niewychodzące?

Odpowiedź na pytanie 1:
Pasożyty w swoim cyklu rozwojowym przechodzą nie tylko przez układ pokarmowy, ale też oddechowy i krwionośny, a preparaty odrobaczające działają najczęściej w przewodzie pokarmowym więc te robaki które akurat przebywają np. w płucach nie zostają zabite. Dlatego należy powtórzyć odrobaczanie po jakimś czasie, aby unicestwić te które wcześniej się ukrywały.

Odpowiedź na pytanie 2:
Kot nie wychodzi, a ma robaki! jak to możliwe? Ano możliwe. Jaja pasożytów mogą przetrwać w niekorzystnych warunkach nawet kilka lat. Dostająsię do wody, osadzają na owocach i warzywach, są przenoszone na duże odległości przez gryzonie jak również na naszym ubraniu czy obuwiu. I właśnie w ten sposób najczęściej przynosimy je do domu....

Czy robaki są niebezpieczne?

Oczywiście! I dla naszego pupila i dla nas. Szczególnie narażone są małe dzieci. Występuje u nich tzw. choroba brudnych rąk. Dzieci nie mają zwyczaju ciągłego mycia rąk, warzyw czy owoców, więc łatwo się zakażają. Objawy robaczycy to pogorszenie samopoczucia, spadek apetytu, spadek masy ciała, gorączka, ból brzucha, powiększenie wątroby, wysypki skórne, obrzęki, kaszel. Może dojść do zapalenia płuc, mięśnia sercowego, astmy. Zwierzęta natomiast, w szczególności młode, mogą ciężko chorować a nawet nie przeżyć dużej inwazji. Pasożyty wywołują anemię, intoksykacje organizmu czy zatkanie i pęknięcie jelit. Osłabiają również organizm i maluch łapie różne możliwe choroby.

Dużo łatwiej jest zapobiegać niż później leczyć takiego osłabionego osobnika.

Na zakończenie:
Oprócz regularnego odrobaczania równie ważne jest sprzątanie po swoich pupilach, aby nie wzbogać naszego środowiska nowymi sublokatorami. Jak napisałam powyżej, jaja są bardzo oporne! My też możemy stanąć w miejscu gdzie "czekają" ukryte w otoczkach pasożyty i nieświadomie przynieść je naszym zwierzakom!

Pamiętajmy! Profilaktyka uchroni zwierzaka i nas od posiadania pasażerów na gapę!!!