Porady

Szczepienie kotów

Zasady szczepienia kotów są bardzo podobne do tych u psów. Malutkiego kociaka najpierw musimy odrobaczyć. U psa jak również i u kota nie wszystkie szczepienia są niezbędne. Wszystko zależy od trybu życia kota, ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoko zakaźne inne mniej. Np. panleukopenie możemy przynieść do domu na własnym ubraniu czy butach. Więc mimo ze nasz pupil nie wychodzi należy go bezwzględnie zaszczepić. Niektóre choroby np. białaczka dają miejscowe odczyny zapalne, więc należy się zastanowić czy jest to naszemu kotu potrzebne. Do szczepień niezbędnych i najważniejszych (zasadniczych) należą te zabezpieczające przed kocim katarem (herpeswirozą, kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Do szczepień dodatkowych zaliczamy szczepionki przeciw chlamydiozie, białaczce oraz wściekliźnie. U kotów szczepienia zaczynamy później niż u psów tzn. pierwsze 7-8 tydzień życia i powtarzamy za ok 3 tygodnie. Szczepionki podajemy pod skórę między łopatkami, białaczkę można podać domięśniowo w tylną łapę.

Kalendarz szczepień kota

- podstawowy wariant
7-8 tydz. życia- panleukopenia, herpeswirus, kaliciwirus (ewentualnie chlamydia)
11-12 tydz. życia- panleukopenia, herpeswirus, kaliciwirus (ewentualnie chlamydia) (chlamydia daje odporność tylko na pół roku więc ma ona sens w przypadku kotów jeżdżących na wystawy lub przebywających w miejscach o podwyższonych ryzyku)

Powyżej 4 m-ca szczepimy kota przeciwko wściekliźnie. Nie jest ona u kota obowiązkowa. Powtarzamy ją co dwa lata. Pozostałe choroby zakaźne powtarzamy co rok do 3 roku życia, potem co dwa lata.

-wariant z białaczką
7-8 tydz. życia- panleukopenia, herpeswirus, kaliciwirus (ewentualnie chlamydia)
11-12 tydz. życia- panleukopenia, herpeswirus, kaliciwirus (ewentualnie chlamydia)
15-16 tydz. życia białaczka
19-20 tydz. życia białaczka

Białaczkę powtarzamy w zależności od potrzeb co 1-3 lata. Aby jednak zaszczepić nią kota powinniśmy wykonać najpierw test i szczepić tylko kiedy wynik jest ujemny. I tylko u kotów wychodzących, polujących, bitnych, żyjących w dużych skupiskach. Może powodować powstanie mięsaka poszczepiennego. Koty przygotowujemy do szczepienia dokładnie tak samo jak psy. Nie możemy szczepić zwierząt chorych, ciężarnych czy zbyt młodych. Tak samo jak u psów, po szczepieniu mogą wystąpić reakcje takie jak osowienie,biegunka, wymioty. Są one nie groźne i szybko mijają.

Pamiętajmy!!!

Nigdy nie mamy 100% pewności, ale szczepienia mogą uratować życie naszemu pupilowi

Wścieklizna - jest ostrą chorobą wirusową zwierząt stałocieplnych, w tym także człowieka, powodującą zmiany zapalne mózgu. Choroba cechuje się upośledzeniem świadomości, podnieceniem nerwowym, agresywnością oraz postępującymi porażeniami i kończy się niemal bez wyjątków zejściem śmiertelnym.

Panleukopenia - określana też nosówką kotów, jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową kotów i innych kotowatych przebiegającą z objawami zapalenia błony śluzowej przewodu pokarmowego i drastycznym zmniejszeniem liczby leukocytów we krwi obwodowej.

Herpeswiroza - zakaźna choroba wirusowa, która wywołuje ostre zakaźne zapalenie jamy nosowej i tchawicy u kotów poniżej pierwszego roku życia. Wraz z kaliciwirozą jest główną jednostką współtworzącą zespół objawów chorobowych określany katarem kotów.

Kaliciwiroza - zakaźna i zaraźliwa choroba manifestująca się zapaleniem spojówek, błony śluzowej nosa, tchawicy, płuc oraz tworzeniem się pęcherzyków i owrzodzeń na błonie śluzowej jamy ustnej.

Białaczka - zakaźna wirusowa choroba kotów cechująca się proliferacją pewnych grup komórek (chłoniakomięsaki, białaczka szpikowa) lub uszkodzeniem komórek hemopoetycznych szpiku kostnego i układu immunologicznego, co powoduje niedokrwistość, aplazję szpiku kostnego i immunosupresję. Obraz choroby jest różnorodny, zdominowany często przez wtórne zakażenia. Choroba w 100% śmiertelna.

Chlamydioza - wysoce zakaźna choroba kociąt, rzadziej starszych zwierząt, która przebiega głównie z objawami długotrwałego nawrotowego zapalenia spojówek, a ponadto zapalenia krtani i płuc.