Porady

Szczepienie psów

Mamy psa. Jest jeszcze malutki. Chcemy o niego dobrze zadbać. Jak to zrobić? Musimy zastosować odpowiednią profilaktykę. O odrobaczaniu pisaliśmy już w poprzednim artykule. Teraz czas na szczepienia. Psa szczepimy na kilka podstawowych chorób . Są to: nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, kaszel kennelowy, parainfluenza oraz wścieklizna. Jest to szczepienie zasadnicze i powinno być one wykonane u każdego zwierzęcia. W zależności od potrzeby możemy doszczepić psiaka na leptospirozę, grzybicę, koronawirozę oraz herpeswirozę. Te szczepienia są dodatkowe. Stosuję się je w momencie zwiększonego ryzyka danej choroby. Przed szczepieniem sprawdzamy czy zwierzę jest zdrowe i odrobaczone. Przy zarobaczeniu szczepionka może okazać się nie skuteczna. Nie powinno się szczepić psów chorych, suk w czasie ciąży czy cieczki oraz szczeniąt poniżej 6 tygodnia życia.

Czym i kiedy szczepimy? Mamy 3 systemy szczepień: -wczesny- popularny u hodowców, ras rzadkich i mało odpornych 6 tydz. życia: nosówka, parwowiroza, 9 tydz. życia: nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, zakaźne zapalenie gardła i tchawicy 12 tydz. życia: nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, zakaźne zapalenie gardła i tchawicy, parainfluenza (opcjonalnie: leptospiroza, koronawiroza) -standardowy- najczęstszy 7-8 tydz. życia: nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, zakaźne zapalenie gardła i tchawicy 10-11 tydz. życia: nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, zakaźne zapalenie gardła i tchawicy, parainfluenza (opcjonalnie: leptospiroza, koronawiroza) -późny- gdy psy chorują lub są alergikami 12 tydz. życia: nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, zakaźne zapalenie gardła i tchawicy, parainfluenza (opcjonalnie: leptospiroza, koronawiroza) 15 tydz. życia: nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, zakaźne zapalenie gardła i tchawicy, parainfluenza (opcjonalnie: leptospiroza, koronawiroza) Szczepienie przeciwko wściekliźnie powinno być wykonane po ukończeniu przez szczenię 4 m-ca życia i powtarzane co rocznie. Pozostałe choroby zakaźne powinny być powtarzane co rok do ukończenia przez psa 3 roku życia. Później szczepimy co 2 lata. Czasami po szczepieniu szczeniak może być osowiały, mieć jednodniową biegunkę lub wymioty oraz gorączkę. Jest to normalna reakcja organizmu na podaną szczepionkę. Szczeniaka możemy wprowadzać do psiego towarzystwa ok 7-14 dni po ostatniej szczepionce. Mimo przeprowadzonej przez nas generalnej profilaktyki, musimy mieć świadomość, że żadna szczepionka nie daje 100% pewności.

Wścieklizna - jest ostrą chorobą wirusową zwierząt stałocieplnych, w tym także człowieka, powodującą zmiany zapalne mózgu. Choroba cechuje się upośledzeniem świadomości, podnieceniem nerwowym, agresywnością oraz postępującymi porażeniami i kończy się niemal bez wyjątków zejściem śmiertelnym.
Nosówka - jest zaraźliwą chorobą wirusową przebiegająca w postaci ostrej lub podostrej z wysoką temperaturą ciała oraz nieżytem błon śluzowych układu oddechowego i przewodu pokarmowego, a niekiedy zmian skórnych i zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego.
Parwowiroza - jest ostrą i zaraźliwą chorobą wirusową, przebiegającą wśród objawów biegunki i wymiotów wywołanych stanem zapalnym błony śluzowej jelit.
Choroba Rubartha - zakaźne zapalenie wątroby psów, jest zaraźliwą chorobą wirusową, przebiegającą w postaciach ostrej lub podostrej z objawami głównie zapalenia wątroby oraz zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego.
Parainfluenza - choroba wirusowa atakująca tchawicę i oskrzela. Zakażenie ma przebieg łagodny i może samoistnie ustępować. Często chorują młode psy w hodowlach zamkniętych.
Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli - jest to wieloprzyczynowy zespół chorobowy, manifestujący się nieżytem górnych dróg oddechowych i napadowym kaszlem.

(Parainfluenza oraz Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli wchodzą w skład jednostki chorobowej zwanej kaszlem kennelowym lub psiarniowym).

Leptospiroza - jest zakaźną i zaraźliwą chorobą zwierząt i ludzi wywołaną przez bakterie z rodzaju Leptospira. U psów choroba przebiega w postaci ostrej, podostrej lub przewlekłej z objawami posocznicy, niewydolności wątroby, zaburzeń w rozrodzie oraz zapaleniem i uszkodzeniem nerek.
Koronawiroza - jest chorobą zaraźliwą atakującą przewód pokarmowy i prowadzącą do zejść śmiertelnych, szczególnie noworodków.
Herpeswiroza - jest śmiertelnym uogólnionym zakażeniem wirusowym nowo narodzonych szczeniąt. U starszych szczeniąt oraz dorosłych psów choroba najczęściej przebiega bezobjawowo lub niekiedy wywołuje słabo wyrażone objawy kliniczne ze strony układu oddechowego lub rozrodczego.